Winomaniacy

Jak Kupić Dobre Wino => Jak kupić dobre wino => Wątek zaczęty przez: xdklaudynkaxd w Sierpień 16, 2014, 12:52:11 pm

Tytuł: Jak kupić dobre wino?
Wiadomość wysłana przez: xdklaudynkaxd w Sierpień 16, 2014, 12:52:11 pm
Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, a chcemy kupić dobre wino, przy jego wyborze powinniśmy kierować się kilkoma zasadami.

*Sztuka łączenia
Wino musi być dobrane przede wszystkim do menu - powinno podkreślać smak potraw i dodawać im wykwintności.
*Cena a jakość
Często, gdy bardzo nam zależy, aby kupić dobre wino, kupujemy po prostu najdroższe. Chociaż niektóre renomowane marki win faktycznie są warte swojej wysokiej ceny, zależność między ceną a jakością nie jest oczywista. Na ogół droższe są wina w wymyślnych butelkach i wykwintnych etykietach. Jakkolwiek warto zaufać wysoko ocenianej przez ekspertów marce i kupić dobre wino po nieco wyższej cenie, nie kierujmy się nigdy efektowną oprawą.
*Smak wina
Jakość wina zależy w dużej mierze od rocznika i winnicy, z której pochodzi. Zasada mówiąca, że im wino jest starsze, tym jest lepsze, jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. Każde wino ma swój optymalny czas leżakowania i możemy kupić dobre wino, które nie ma więcej niż rok.
Tytuł: Odp: Jak kupić dobre wino?
Wiadomość wysłana przez: xdklaudynkaxd w Sierpień 17, 2014, 10:52:42 pm
A wy czym sie kierujecie przy wyborze wina ?
Tytuł: Odp: Jak kupić dobre wino?
Wiadomość wysłana przez: ivy7 w Październik 10, 2014, 07:24:10 am
Ja zwracam uwagę przede wszystkim na to, jaka to odmiana, czyli z jakiego szczepu oraz w jakim kraju rozlewane. Lubię wina hiszpańskie, natomiast jakoś nie zawsze smakują francuskie. Wszystko kwestią gustu. Cena jest trochę mylącym kryterium, bo już piłam całkiem dobre wina za ok. 20 zł, a kilka droższych mi po prostu nie smakowało.
Tytuł: Odp: Jak kupić dobre wino?
Wiadomość wysłana przez: Miroslawa w Październik 24, 2014, 09:02:44 am
Ja zwracam uwagę na cenę - pewna jestem, że jakieś 8 zł to jabol, 20-30 zł jabol w wersji dla wybrednych - no i szukam powyżej 50 do 100, ale nigdy dobrze nie wiem na co trafię - no i dużą w tej sytuacji rolę odgrywa estetyka butelki - musi jakoś wyglądać ... niby nie ocenia się książki po okładce, ale wino po butelce ? :)  JAk człowiek wyskakuje przy tej okazji z ok. stówki to rzadko bywa rozczarowany, zapewniam ;)
Tytuł: Odp: Jak kupić dobre wino?
Wiadomość wysłana przez: MartiSm w Luty 01, 2015, 09:38:42 pm
Na pewno ważna jest cena, wiadomo, że wino za 10zł nie będzie wykwintne. Choć czasem zdarzają się dobre wina w niskich cenach, jednak są to wyjątki i nie warto ryzykować.