Winomaniacy

Jak przechowywać wino => Jak przechowywać wino => Wątek zaczęty przez: xdklaudynkaxd w Sierpień 16, 2014, 01:02:33 pm

Tytuł: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: xdklaudynkaxd w Sierpień 16, 2014, 01:02:33 pm
Przechowywania wina w piwniczce
Profesjonalne przechowywanie wina wymaga gromadzenia butelek w ciemnej i chłodnej piwniczce. Należy pamiętać o tym, że trunek nie lubi ostrego światła. Najlepszym sposobem na uniknięcie nadmiernej jasności jest używanie w pomieszczeniu świeczek. Butelki należy przechowywać w pozycji leżącej, która umożliwi ciągły kontakt wina z korkiem.
Przechowywanie wina poza piwniczką
Jeśli nie posiadamy idealnych warunków do przechowywania wina, należy użyć miejsc alternatywnych. Ciekawym rozwiązaniem są dostępne w sprzedaży specjalne klimatyzowane szafy na butelki tego trunku, które zapewniają odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Do krótkotrwałego przechowywania można użyć specjalnych stojaków i skrzynek na wino.
Tytuł: Odp: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: Miroslawa w Sierpień 19, 2014, 03:20:57 pm
No właśnie, a w standardowym mieszkaniu w bloku,  to już trudno urządzić sobie ciemną i wilgotną piwniczkę do przechowywania wina - w dodatku wydaje mi się, że jak już otworzy się butelkę,  to po otwarciu należy wino spożyć jak najszybciej - bo kwaśnieje w butelce po otwarciu i nie nie można go już przechować przez jakiś czas ... czy się mylę ?
Tytuł: Odp: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: anag1 w Sierpień 20, 2014, 11:54:25 am
Wino nie znosi wysokich temperatur i najlepiej się czuje gdy jest chłodno. Zbyt wysoka temperatura powoduje zakłócenia w dojrzewaniu wina i zmiany chemiczne, których raczej chcielibyśmy uniknąć. Jeśli mamy w domu wino czerwone, powinniśmy je przechowywać w temperaturze między 15 a 18 stopni.
Tytuł: Odp: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: Miroslawa w Wrzesień 19, 2014, 10:33:41 am
Fajnie, a ja wsadziłam jakieś wino - prezent od syna z Włoch - do szafki w pokoju, bo mi się już w lodówce nie mieściło. I tak stoi sobie już dwa miesiące - jeszcze obiecałam mamie, że przywiozę to wino w odwiedziny ... może już lepiej tego wina w ogóle nie otwierać ? jego otwarcie grozi chyba wielkim obciachem ....
Tytuł: Odp: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: mietb w Grudzień 07, 2014, 01:17:19 pm
Smialo możesz zaoferować takie wino, nawet jak trzymane było kilka miesięcy w szafie. Jak kupujemy w sklepie to też tam nikt nie trzyma wina w specjalnej szafie. Gorzej jest jak otworzymy wino, wtedy dochodzi do butelki powietrze, nawet przetrzymywane w piwnicy przez dłuższy czas straci na początkowych walorach. Wtedy należy je wypić w przeciągu kilku dni.
Tytuł: Odp: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: majamajka w Styczeń 17, 2015, 02:23:48 pm
Ja kupne winna przechowuje w barku nawet po kilka miesięcy i moim zdaniem nic się z winem nie dzieje. Chodzi mi oczywiście o wina zamknięte. Po otwarciu wino znika w jeden wieczór :)
Tytuł: Odp: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: Miroslawa w Styczeń 21, 2015, 09:32:07 am
A to zaryzykuję - bo chyba na dzień babci to w końcu to wino otworzę :)))) Wypadałoby :)
Tytuł: Odp: Zasady właściwego przechowywania wina
Wiadomość wysłana przez: MartiSm w Luty 01, 2015, 09:10:05 pm
Moim zdaniem jeżeli nie mamy warunków do przechowywania wina - typu piwnica, powinniśmy zadbać, by stało ono w chłodnym miejscu tj. na pewno nie przy kaloryferze ale i nie koło okna, ponieważ wtedy będzie narażone na dużą ilość światła.